POPVINYL.PL logo
Star Wars logo DC logo MARVEL logo Disney logo
Funko: Historia i świetlana przyszłość firmy - fenomena branży figurkowej

Funko: Historia i świetlana przyszłość firmy - fenomena branży figurkowej

Funko powstała w 1998 roku, a za jej założeniem stoi Mike Becker. Od rozpoczęcia produkcji głównym produktem firmy są zabawki, a dokładnie przeurocze figurki oraz maskotki znanych bohaterów.

Początkowo firma była prowadzona po prostu w mieszkaniu Beckera znajdującym się w mieście Snohomish w stanie Washington, to właśnie tam narodziły się pomysły na ciekawe gadgety. Do roku 2005 Funko zebrało na swoim koncie sporo sukcesów, jednak sam założyciel zaczął tracić zainteresowanie działalnością, co doprowadziło do przełomowego momentu w historii firmy znanej z winylowych figurek. W 2005 roku firmę wykupił od Mike’a Beckera, Brian Mariotti i tutaj zaczęła się prawdziwa historia sukcesów działań oraz kluczowych w obecnej działalności decyzji.

Ojciec marki Funko

Obecnie główna siedziba od 2016 roku znajduje się w Everett. Wszystkie figurki Funko są licencjonowane i przedstawiają postacie znane fanom popkultury. W ofercie znajdziemy nie tylko bohaterów filmów, komiksów, książek, bajek ale także gier wideo i gwiazd muzyki. Postacie przedstawiane w formie figurek kolekcjonerskich rozpoznawalne są na całym świecie co też napędza sprzedaż. Co ciekawe do samego 2012 roku firma sprzedała figurki o łącznej wartości 20 milionów dolarów, a obecnie te sumy są już o wiele, wiele większe. Funko posiada licencje między innymi Marvela, DC Comics, HBO, WWE, Sony Pictures Entertainment, Paramount Pictures i Star Wars chociaż w ofercie znajdują się postacie również mniej rozpoznawalne ale cieszące się swoją grupą odbiorców.

W Funko dzisiaj każdy znajdzie linię figurek ze swoimi ulubionymi postaciami popkultury. Mało tego! Aby podkreślić wyjątkowość figurek, producent pakuje je w oryginalne pudełka z przezroczystym okienkiem. Dlatego mogą one zdobić kolekcjonerskie zbiory nawet bez rozpakowania, a za kilka lat, kto wie... taki egzemplarz może okazać się unikatowy i drogi z uwagi na zachowanie w stanie nietkniętym. To właśnie z tego powodu figurki te stanowią gratkę dla kolekcjonerów.

Obecnie właścicielem firmy jest koncern ACON Investments z Fundamental Capital, jednak po przejęciu Funko na miejscu pozostał szef - Brian Mariotti oraz cały personel, który pracował w Funko do momentu przejęcia. Funko produkuje ponad 1,000 różnych figurek na oryginalnych licencjach, a Mariotti jakiś czas temu zdradził, że firma osiągnęła przychody rzędu niemal 40 milionów dolarów w 2013 roku z czego 28 milionów stanowiły pieniądze zdobyte na sprzedaży Popów.

W 2015 roku asortyment Funo został poszerzony o linie Mopeez, Dorbz, Vinyl Idolz, Vinyl Vixens oraz Super Deluxe. Również w tym samym roku w San Diego na Comic-Con pojawiły się pierwsze kolekcjonerskie koszulki, które na stałe trafiły do oferty Funko. Najpopularniejszy producent winylowych figurek na świecie oferuje od 2 lat również subskrypcję zakupów. Klient po wykupieniu pakietu otrzymuje co dwa miesiące paczkę (Lootcrate) z kolekcjonerskimi gadżetami w tym również figurkami. Cieszy się ta opcja szczególną popularnością w USA oraz w Kanadzie.

Obecne przychody opiewają już na dziesiątki milionów dolarów, a sam producent bez problemu może wprowadzać w tym momencie nowe linie figurek przedstawiających bohaterów nowych serii. Winylowych kolekcjonerek przybywa od kilku do kilkunastu z miesiąca na miesiąc, a coraz więcej zainteresowanych posiadaczy licencji już samodzielnie zgłasza się do Funko z propozycją współpracy.

Prócz kolekcjonerskich figurek z winylu i koszulek w ofercie Funko od jakiegoś czasu znajdują się także kolekcjonerskie kubki z grafikami popularnych postaci oraz breloki. Firma wciąż myśli również o nowych pozycjach. Coraz ambitniej stawiając na ekspansję. W 2017 roku Funko przejęło europejskiego dystrybutora i samodzielnie zajęło się dystrybucją produktów na terenie starego kontynentu. Mało tego, firma zainwestowała w przejęcie prężnie rozwijającej się firmy tworzącej plecaki, torebki oraz biżuterię z elementami popkultury co z pewnością zapowiada w najbliższym czasie poszerzenie oferty o nowe pozycje. Na trwającej w tym roku imprezie Funko Day, firma zaprezentowała całkiem świeżą linię wyjątkowych figurek o nazwie Vynl, która to skupi się na oferowaniu zawsze w formie dwupaku interesujących stylistycznie figurek.

Co jeszcze przed nami? Myślę, że to dopiero początek interesujących działań ze strony firmy z Everett. Nowe linie figurek nabierają coraz to więcej detali co widać gołym okiem. Prawdziwa mania na figurki dopiero się rozpoczyna! Mamy nadzieję, że będziemy uczestniczyć w jej budowaniu wraz z wszystkimi kolekcjonerami z Polski.

Bogata oferta

Jesteśmy najszybciej rozwijającym się sklepem specjalizującym się w figurkach firmy Funko w Polsce. Zaufało nam tysiące klientów.

Najlepsze zdjęcia społeczności

Najlepsze zdjęcie społęczności
Najlepsze zdjęcie społęczności
Najlepsze zdjęcie społęczności
Najlepsze zdjęcie społęczności
Najlepsze zdjęcie społęczności
Najlepsze zdjęcie społęczności
Najlepsze zdjęcie społęczności
Najlepsze zdjęcie społęczności
Najlepsze zdjęcie społęczności
Najlepsze zdjęcie społęczności
Najlepsze zdjęcie społęczności
Najlepsze zdjęcie społęczności

Przejrzyj również inne sekcje produktów

Oferta sklepu jest sukcesywnie powiększana.

Subskrybuj newsletter

Wysyłamy maksymalnie 2 wiadomości w miesiącu.